Elmélyülés a Wight szigeten

Mindig nagy öröm és megtiszteltetés meglátogatni Victor Cook senseit és Terry Cook senseit otthonukban, a Wight-szigeten. Utunk ezúttal is kalandos volt, de megérkezésünk után azonnal otthon éreztük magunkat.

Az ott töltött idő alatt intenzíven gyakoroltunk Cook sensei irányításával, akinek meg van az a képessége, hogy kiválóan át tudja adni az évtizedek alatt megszerzett tudását.

Köszönjük a tanítást és a vendéglátást!

Biztonság a gyakorlás helyszínén

Dojo-Elsősegély és Dojo-Kockázatkezelési szeminárium

Kassa 2024.02.17-18

„BIZTONSÁG A GYAKORLÁS HELYSZÍNÉN” névvel kétnapos Dojo-Elsősegély és Dojo-Kockázatkezelési szemináriumot tartott Kassán a Shin Junsui Dojo szervezésében Hábermajer Gábor a Shinbukan Egyesülettől, aki egyszemélyben iaido- és elsősegély oktató.

A kétnapos képzés a Tomodachi no Keiko iaido szemináriumaként indult. Az első nap első perceiben azonban a résztvevők számára váratlanul szituációs baleseti bemutató jelent meg. Kata-gyakorlás (formagyakorlatok) közben kard által okozott nagyvérzéssel járó önsebzéses sérülés imitációját láthatták a résztvevők.

Preparált sérülés, liternyi művér és nagyon hiteles sérült megjelenítés (hála Németh Zoltánnak) segítette, hogy egy veszélyes, nagyobb kockázatú helyzeten keresztül, de kontrollált körülmények között kezdjék meg az ismerkedést és tanulást a dojo- belüli elsősegélynyújtás és kockázatkezelés irányába.

Az első nap a nagyvérzéssel járó sérülés ellátás különböző helyzeteinek gyakorlásával telt.

A második nap témája a sérülés ellátások ismétlését követően a prevenció volt. A gyakorlással kapcsolatos területek kockázatainak felmérését, azok értékelését és kezelését gyakorolták a résztvevők.

Mind a sérülés ellátás, mind az iaido és jodo gyakorlás kockázatainak elemzése egy rendkívül elhanyagolt terület. Szerencsére a balesetek száma alacsony, ám a használt eszközök és helyzetek sajátosságaiból adódóan, ha bekövetkeznek, akkor nagyon súlyosak lehetnek.

Bízunk benne, hogy ezzel a képzéssel e témák felé sikerül fordítanunk a figyelmet és egyre többen gondolják majd, hogy ilyen irányú ismereteket és gyakorlatot is kell szerezniük a budo tudásuk mellé.

11. Tomodachi no Iaido Keiko

Alig pár perccel azután, hogy elkezdtünk gyakorolni vészjósló kiáltást hallottunk: Németh Zoltán klubtársunk a karját fogta, kardja a földön volt, körülötte pedig rengeteg vér folyt a padlón. Többen voltunk a teremben olyanok, akik sajnos már láttak hasonló balesetet, mégis, mindenkit sokkolt a látvány. Hábermajer Gábor sensei rohant, és mire észbe kaptunk már rajta volt a kesztyű, a kard biztonságos távolságba került és máris bekötözte a sebet

El kellett telnie pár másodpercnek, hogy eszembe jusson: ez csakis a hétvége témájába vágó rendezett jelenet lehet, így (kicsit) megkönnyebbültem – de a reakcióink világossá tették, hogy lesz mit tanulnunk a hétvégén.


A Mazda a torkát köszörülte, így a a B terv lépett életbe és a NAGY (többször rácsodálkoztam, hogy a csomagtartóba hosszában is beférnek a kardok) Hondával indultunk útnak – a döntést indokolta persze az is, hogy csomagjaink bruttó térfogata ismét elérte a kritikus határt. Az utazás kényelmes volt, és estére (mialatt a Hősök terén hatalmas tüntető tömeg gyűlt össze) meg is érkeztünk a (sosem lesz szebb) hideg városba, hogy éhesen (pedig dehogy) kóstolhassuk meg Robi főztjeit (szóval ismét alig bírtuk) és a sütit (elfogyott – vasárnapig).
Gábor és én egy másik lakásban lettünk elszállásolva (ez milyen magyar szó) Robinak köszönhetően (Ďakujem!), így viszonylag korán ágynak (azaz ágyba) estünk a panel-városrészben.

És szombaton kezdetét vette a tanulás, a „Biztonság a gyakorlás helyszínén – Dojo-elsősegély és dojo-kockázatkezelési szeminárium”.
A (mű)véres, ragasztott sebes (megmondjam, mire hasonlított?), hatásos bevezető után előkerültek a trauma kötszerek (és felkerültek a kabátok), majd megismerhettük a kötözés művészetét (:–)), amit többször is gyakoroltunk hármas- és kettes csoportokban majd egyedül is. A tapasztalatokat megbeszéltünk, felelevenítettük a korábbi hasonló eseteket – rengeteg hasznos információval gazdagodtunk (és végtelen számú fénykép készült)!

A napot gyakorlás zárta.




Este sok japán étel (és fahájas alkohol) elfogyasztása közben beszélgettünk a Shin Junshi Dojoban (ahol a nindzsák még mindig rejtőzködnek).

Vasárnap korábban kezdtük a gyakorlást, szerepet kapott a tegnapi tananyag gyakorlati részének ismétlése és pontosítása, majd új ismeretek is következtek a biztonságról – főleg a kardhasználat tekintetében (elő is került egy törött példány).
Ebéd után már szinte kiéhezve következett a gyakorlás, először 3-, majd 5 kata finomítása volt a feladat, végül enbuk következtek (amelyek rögzítésre kerültek, így azokat is tudjuk elemezni).














A porcukor a zárás után következett: néhányan jó hangulatú páros gyakorlatokkal erősítettük egymást!

Köszönjük a tanítást, a szervezést, az együtt töltött időt és az utat!

Téli szeminárium

A Kiryoku Budapest meghívására ismét Budapestre látogatott Claudio Zanoni (Kyoshi 7 dan) sensei, hogy elmélyítse az iaidoban szerzett ismereteinket.

A péntek délutáni „bemelegítésen” Musho Shinden Ryu okuden és chuden katákat gyakoroltunk – köztük a többünk által kedvelt Yama oroshit. Zanoni sensei által megismerhettük Ishido sensei friss elképzeléseit a katákról: ki is emelte, hogy ő ezeket pontosan úgy adja át nekünk a tudást, ahogy ő kapta. 🙂

A szombati napot a ZNKR katáknak szenteltük. Kihon gyakorlatokkal és elmélettel kezdtünk (pl. megtudhattuk az út európaitól eltérő japán definícióját), majd  Zanoni sensei fáradhatatlanul mutatta be a gyakorlatokat és adott nekünk személyes tanítást.

Az utolsó napon a shoden széria volt terítéken, délutánig áttekintettük a teljes sorozatot.

Köszönjük!

Jodo Szeminárium

Hétvégén hét országból érkező résztvevőkkel gyakorolhattunk Andy Watson sensei (7. dan kyoshi), Hábermájer Gábor sensei (6. dan renshi) és Lukasz Machura sensei (6. dan renshi) vezetésével.

Köszönjük!

Fotózás!

Karácsony után jó hangulatú, öltözködős családias fotózást szerveztünk magunknak, ennek egyik eredménye egy régi fotó újragondolása, amelyen buzgón tanulmányozunk… valamit.

És íme, ilyenek voltunk!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kitartóknak pedig pár könnyedebb kép: