Jegyzet a számok tükrében
Kedden őszi Sinzét köszöntöttünk. Aznap is gondolkodtam azon, hogyan is kell helyesen (és szépen) leülni seizába, hogy mennyire fontos a belső Úton haladás a technikákon túl – a válaszokat másnap kaptam meg.
szeptember. 28. szerda este 18:30‐20:30 – MJKK Dojo
6. alkalom! Yamasaki Sensei (Iaido Hanshi 8.dan) bevezetőjében a gerincünk belső oldalán elhelyezkedő 3 pontról beszélt, melyeket elképzelve és egyenes vonallal összekötve javulni fog a tartásunk is. Ezt követően légzés gyakorlat következett (ezt minden edzés előtt 10-szer ajánlott elvégezni). Yamasaki Sensei a kezek ölben tartott korrekt helyzetét is megmutatta – majd miután 30 perc ülés után felállhattunk mosolyogva nézett minket: tudja, hogy európaiknak nehéz ez a testhelyzet, de fél órát ki kell bírni, ez is gyakorlás!
Az este folyamán az első 3 ZNKR kata fontos pontjait vettük nagyító alá.
Mae (1)! Sikerült azonnal középpontba kerülnöm..Sensei egy hibámra hívta fel a figyelmet. Azonnal felvetődött a kérdés, hogy kinek a tanítványa is vagyok..arra gondoltam, hogy most nem lehet rám büszke a Mesterem..de örültem is, hiszen foglalkoztak velem, és egy ilyen javítás emlékezetes marad és jobban be ivódik!
A mae (1) és az ushiro (2) formagyakorlat esetében a furikomi használatát gyakoroltuk.
Uke nagashi (3)! Sensei egy fevétel alapján kiszámíttatta, hogy az 1 kg-os kard 200 km/órás sebessége azt jelenti, hogy 200 kg-os csapás éri a kardot a védéskor – ezért is nehéz ezt egyedül jól gyakorolni. (Nem teljesen véletlenül most egy golfozóval ütésével vont párhuzamot..)
Zárásként a vizsgáztató kézikönyv 7. cikkelyét magyarázta el nekünk. Kiemelte, hogy minél magasabb fokozattal rendelkezünk, annál többet kell mutatni a szívből, a jó technika nem elég!
szeptember 29. csütörtök – 10:00‐13:00
Katák 4-9-ig!
Az előző naphoz hasonlóan Sensei először megnézte, mit is gondolunk az adott katáról, majd beszélt nekünk a fontos pontokról és a hibákról. Így került középpontba a Kesa Giri-nél a kamai (45 fok..), így kapott új magyarázatot a 6. kata (mindenkit nagyon foglalkoztatott a kérdés, hogy a kissaki milyen ívet ír le, és miért) is.
Zárásként a feltett kérdésre (miért is műveljük ezt, és mi ez?) Sensei válaszolt: önmagunk fejlesztése a cél, és ezáltal törődünk a többi emberrel (az élet más területein) is.
Csütörtök 19:00‐21:00 – Budapest Főnix Dojo
Miután átismételtük (seizában) a 7. cikkely pontjait folytattuk a munkát.
Pontosítottuk a 10. kata lábmunkáját és a waki kamae-t (a kissaki 3, de legfeljebb 6 cm-re legyen a térd alatt) és választ kaptunk a kérdéseinkre a 1.-es formával kapcsolatosan is.
Sensei válaszának lényege többször is ez volt: racionális Budo legyen!
szeptember 30. péntek 10:00‐13:00 – Siketek SC Sporttelepe
Kezdés után 6 fős csoportokban mutattuk be az első 6. katát – a többiek pedig a hibákat keresték.
Yamasaki Sensei az első kör után Hábermajer Sensei-el foglalkozott elsősorban – ami nagyon hasznos volt a vizsgafelkészülése (biztató szavakat is kapott a közeledő 6. Danhoz) szempontjából is – de mi is örültünk, hiszen (mivel az ő nyomaiban lépünk..) ezáltal mi is javítottuk magunkban a hibáinkat.
Yamasaki Sensei feltöltődve érkezett, hangja betöltötte a termet.
Kezdés után a falhoz kellett állnunk..és figyelni az újabb „párbajt”! Ezúttal is két Shinbukan-os, Hábermajer Gábor Sensei és Gallyas Gábor Sensei ült egymással szemben.
Az első kör után Yamasaki Sensei arra hívta fel a figyelmet a hibára, hogy igazán egymásra reagáltak, saját belső ritmusuk szerint végezték a gyakorlatot, majd ismétlést kért. A másodiknál már nagy energiák feszültek egymásnak (engem magas fokozattal rendelkező kendósok vívására emlékeztetett), majd a kivárás után megtörténtek a vágások!
Igen, ez is a tudásátadás része volt, de nagy viharokat kavart bennünk, és mivel az élmény friss, még fel kell dolgoznunk..
Hétvégén viszont tovább kell adnunk amit kaptunk!