Vasárnap éjjel értünk haza Prágából. Csak egyetlen este, kedden volt alkalmunk csiszolgatni az ott szerezett ismereteket, mert szerdán ismét ott álltunk az MJKK dojo-ban, hogy – immár harmadik alkalommal – több napot töltsünk el Kusama Junichi (Hanshi 8 Dan Iaido) Sensei-el!
Kihon gyakorlatokkal kezdtük, ő pedig eközben hosszasan írt a füzetébe…majd megnézte az is, milyen elképzeléseink vannak a 12 ZNKR katáról.
Ezután – bevezetésként – elmondta, hogy örül, hogy emlékszünk a tanítására, de vannak még „kicsi hibák”, amit javítani kell..
Az est második felében ezeket a technikai – időzítésbeli hibákat magyar válogatott csapattagokon keresztül (Vass Gergely, Budavári Anita, Várvizi Attila) mutatta meg.
Újra jókedvűen állt elénk és azt mondta, hogy a tavaly tanítottakat beépítettük a gyakorlásunkba, ami számára nagy örömet okoz. Ezzel lehetőséget teremtettünk magunknak, hogy újabb tanításokat kaphassunk.
A pénteki – őszi, esős – nap kihon gyakorlatokkal kezdtük. Én (is) személyes tanácsot kaptam Kusama Sensei-től az Omori chiburui-val kapcsolatban.. (Pár éve Yamasaki sensei javította ugyanezt nálam, mindkettő emlékezetes marad – és nem, nem tanítanak mást, nem is akarnak összezavarni, csak más utat mutatnak 2 rögzített pont között.)
A délelőtt második felében a 3 danos csoport adott tanácsokat a 2 danosok számára.
A 4-6 danosok záró enbu-ja után Kusama sensei a tanítás fontosságáról és hasznáról beszélt nekünk.
Este enbu-k voltak – valamilyen furcsa oknál fogva ahogyan emelkedtek a fokozatok, egyre több tanácsra volt szükség..
Szombaton ismét szakadó eső várt minket a hétvégi, népesebb táborban.
Sensei sokat beszélt a fogás fontosságáról – és arról, hogy kell azokat változtatni is megfelelő helyeken, ha pontosak szeretnénk lenni.
Kiemelte – és közben színesen illusztrálta -, hogy a Kardot úgy kell használnunk, mintha saját meghosszabbításunk lenne!
A kérdésre, hogy „hol is kezdődik a váratlan helyzetre épülő 8-as kata?” azt válaszolta, hogy már az első lépésnél érezzük..de a gyakorlás már a to reinél kezdődik..sőt, akkor, amikor a terembe lépünk.
Délután is több kérdés érkezett Sensei felé, aki ekkor már rengeteg humorral fűszerezte a válaszát – miközben pl. a kérdező a földön fekve, közvetlenül tapasztalhatta a választ, hogy a kardot úgy kell használnunk, hogy bármikor vághassunk vele! Ez utóbbinál egy egyszerű kézfogással is szemléltette, hogy milyen a laza, de mindenre kész kéz.
„Legyünk specialisták!” – mondta.
Az utolsó nap közel két órás elméleti tudás átadással indult. A tiszteletadási formák álltak a középpontban, Kusama Sensei hosszasan beszélt a fekete- és fehér ruhák jelentéséről és használatáról, megmutatta a helyes to rei-t, amit utána párban gyakorolhattunk.
A délelőtt közös fényképezéssel zárult (Sensei minden nap hivatalosan feljegyezte a résztvevők számát fokozatonként, és fotók is készültek).
Gratulálunk!
Köszönjük az együtt töltött időt!