Ebben az évben – 2025-ben – lép Szilva Imre dojo-tagunk gyakorlásának 20. évébe. A 10. éves riportok hagyományát folytatva készült vele egy beszélgetés az új évforduló kapcsán.
H.G.: Mi hozott oda, az akkori Shinbukan dojo-ba, mire emlékszel az első alkalomból?
Sz.I.: “Ott álltam az ajtóban”, és láttam mindazt, amit kerestem, ami hiányzott, amit mindig is a részem volt – és maradtam!
H.G.: Ha ma megkérdezik „miért iaido-zol?” mást válaszolsz mint 15, 10, 5 éve?
Sz.I.: Nem változott, egyszerűen rátaláltam erre az Útra, és elhatároztam, hogy ezen fogok járni. A kitartásom segít ebben.
A kapcsolatom vele természetesen folyamatosan változik, az út rögös, sok a kanyar, a sebesség sem állandó, de az előttem haladók nyomai jól láthatóak. Sokszor csak élni / túlélni segít, azonban sok örömöt is ad. Az állandó fejlődési lehetőség és a közösség azonban adott, ami nagy vonzóerő!
H.G.: Mi változott az eltelt évek alatt?
Sz.I.: Mivel az első kerek évforduló alkalmával is beszélgettünk, azt az időt most nem elevenítem fel újra – illetve újraolvasásra ajánlom.
A második tíz évben nem csak a világ fordult ki magából, az én életem is folyamatosan változott, egyetlen állandó volt benne: a gyakorlásaink időpontja!
A magánéletben volt pár-kapcsolatom de több elválás is, volt két munkahelyváltás, három költözés, születtek új barátságok – sok emelkedett pillanat volt, de kaptam traumákat is – olyat is, amit nem tudok feldolgozni. Volt egy időszak, amikor Krav maga edzések színesítették az életemet, megéltük a járványt (amikor egyedül béreltem tükrös tánctermeket, hogy kardot foghassak), volt egy év, amikor közösségbe jártam meditálni, voltam pszichodráma csoportban és új hangszerek is érkeztek az életembe egy sámándob és egy handpan formájában. Az egyesületünk eközben új helyre költözött, visszatértek régi tagjaink és csatlakoztak hozzánk újabbak, átéltük a covid szünetet is – de a belső változások ellenére számomra továbbra ez a közösség maradt a legstabilabb élet-vezérfonal.
Maga a gyakorlás is változott. Kezdetben “csak” a kard volt, de – annak ellenére, hogy szinte minden edzésen és eseményen részt vettem – mindig a csoport peremén állónak éreztem magamat. Nem a közösség döntése volt ez, hanem az én személyiségem határozta meg az akkori dinamikát. Nagyon szerettem egyedül gyakorolni, ezt a mai napig kedvelem, mert ez az igazi, meditáció jellegű, örömteli folyamat – de eközben kimaradtak az erős baráti kötődések. Az utóbbi pár évben ez teljesen átalakult. Sokkal kevesebb lett az egyedül gyakorlással töltött idő, balesetek és sérülések miatt voltak hosszabb mozgás szünetek is – a kard helyét átvette a bokuto, a páros katák, a tanítás lehetősége, sokkal többet beszélgetünk, érezhetően szociálisabb lettem. A sokat idézett Cook Sensei mondat még mindig aktuális: “A Budo rólunk, emberekről szól!”
H.G.: Mit ad neked a számodra “új út”, a páros gyakorlataink?
Sz.I.: Emlékszem, az egyik mélyponton érkezett ez a lehetőség, és azóta több pozitív élményem is kapcsolódik hozzá (ezt még egy kis történetbe is belefoglaltam).
Bár nem akart beszélgetni, győzött a kíváncsisága, egyik reggel
tovább ott maradt, és megkérdezte, mi célt szolgál a fegyver.
– Ez? Ez egy eszköz, amivel esténként meditálunk.
– Mosolygott a mester – Az életet adó kard.
Először nem értette. Mindig is elfogadta a halálát – jelenleg
vágyott is rá – de vegyen egy halálos fegyvert a kezébe?
Hogyan tudna ez megváltoztatni bármit?
mintha el tudta volna vágni a múlt és a jövő béklyóit,
egészen tisztának, erősnek érezte magát,
a gyakorlással töltött időre kizárta a zuhanást,
és lebegett.”
Az utóbbi időben előfordult párszor, hogy miközben gyakorlunk a “semmi” érzése járt át, ami eddig csak zazen meditáció közben fordult elő leginkább. Ennek örülök, mert ez lehet az az állapot, amikor szabadon tudnék reagálni bármire – és itt nyer értelmet a harcművészet kifejezés.
H.G.: Az elmúlt időszakban új tagokkal bővültünk, a te feladatod volt útnak indítani őket – milyen élmény volt?
Sz.I.: Öröm átadni a tudást, amit kaptam. Jó hallani a megerősítő visszajelzéseket tőlük. Jó tanulni tanítani. És végül: ez a tevékenység a baleset és sérülés utáni pihenő időszakban is hasznossá tett!
H.G.: Mit mozgatott meg benned annak idején a tekercs? És mit mondott most a kék 47 ronin könyv és az egykori dojo kamidana továbbőrzése?
Sz.I.: A tekercs dobozban pihen, kincsként őrzöm, és ritkán veszem elő. A régi iskolák tudás-átadására emlékeztet, nagyon fontos eseményként tartom számon a birtokba vételét.
A könyv az asztalon van mióta megkaptam, meghatódtam ezen ajándékon. Olyan, mint a doboz füstölő, amit 18 éve kaptam tőletek, és csak ritkán használom, ez is különleges alkalmakra van, amikor meghitt a pillanat, és csak ülök a tatamin, megcsodálom a borítót, a lapokat, a képeket, és olvasom a legendát, ami térben és időben is távolinak tűnik, de mégis mindig ismerős lesz.
A kamidana még nagyon friss élmény, azt gondolom, mindig is volt a szobámban, csak szétszórva – vagy a szoba volt maga az?
Benne van az egyesület több évnyi emléke, illata, kéznyoma, ezért meg fogom őrizni – de át is fogom alakítani, ki fogom egészíteni (kapott tetőt, amelyet meg is perzseltem), a bele illő tárgyakat pedig rendszerezni fogom.
H.G.: Milyen kérdések foglalkoztatnak a gyakorlásról ennyi év után?
Sz.I.: Az iaido teljesen én- és életazonos. Végtelen szerpentin-út, sok kitérővel, változó sebességű haladással. Szívesen mesélek róla mindenkinek, folyamatosan élek benne, veletek. Az utóbbi években az életem minden területén fontosabbá váltak az emberi kapcsolatok a tevékenységeknél – itt is ez történt. Éppen ezért – bármennyire is szeretem – el tudnám elengedni ezt a fajta gyakorlást, mert a közösség többet ad: tulajdonképpen csinálhatunk mi együtt bármi mást is.
H.G.: Mit szeretnél elérni, megélni a gyakorlásban?
Sz.I.: Két idevaló gondolatot idézek:
„A lelki keresés távolság nélküli utazás. Elindulsz a pillanatnyi helyedtől oda, ahol mindig is voltál. A tudatlanságtól a felébredésig, mert csak annyi történik, hogy életedben először megpillantod, amit egész életedben láttál.
Ki hallott már arról az ösvényről, ami önmagadhoz vezet, vagy arról a módszerről, amely azzá tesz, ami mindig is voltál? A lelkiség, végső soron nem más, mint hogy azzá válsz, ami valójában vagy.”
Azt hiszem, nem szorulnak magyarázatra a fenti sorok. A jelen megélése a legfontosabb, ezt szeretném minél többször! Az önmagamhoz közel kerülés folyamatos feladat. Ha pedig egyszer újra átélem a pillanatot, amit akkor éreztem, amikor elkezdtem gyakorolni – az lesz a megérkezés.
A másik:
“Addig gyakorold az Utat, amíg már nem félsz a haláltól!”
A halál szem előtt tartása a gyakorlás óta velem van, és nincs bennem félelem. Sokszor elgondolkodtat – főleg Mijamoto Muszasi gondolatának olvasása után – hogy meddig járok még ezen az úton..?
H.G.: Lesz-e shinken?
Sz.I.: Több gondolatom van erről.
Egyrészt olyan időszakomat élem, amelyben nincsenek konkrét válaszaim.. semmire.
Általánosságban az is elmondható, hogy vágy sincs bennem szinte semmi iránt – ami tekinthető a buddhista utam részének.
A Shinkenről mindig azt gondoltam, hogy fontos, fontosabb cél a dan fokozatoknál, hiszen hiába gondolok minden gyakorló eszközre éles kardként, mégis “utánzat” van jelenleg a kezemben, ami miatt nem vagyok akkora veszélyben, de nincs akkora összpontosítás sem.
Figyelem magamat, ritkán előfordul, hogy a kissaki a ruhámhoz vagy a kezemhez ér, és ezek arra figyelmeztetnek, hogy nem állok még készen (ugyanakkor ha nem itt és nem most, akkor mikor? – a jövő nem létezik).
Érdekes a kérdés abból a szempontból is, hogy a legtöbb vizsgámhoz erősen kellett engem “motiválni” – úgy tűnik, vannak dolgok, amelyek nem változnak.
A rövid válasz: már van otthon egy shinken! – és igen, lesz még egy gyakorlásra is, csak a váltás időpontja kérdés bennem.
Nagyon sok tanulnivaló van még jelenleg is, egy éles kard teljesen új szintet nyitna meg. Emlékszem a bokuto utáni hónapokra, újra kellett tanulnom a katákat az iaitoval, erre számítok a későbbiekben is. Az elmúlt év egyik hozadéka volt a sebesség csökkentése, ami mindenképpen hasznos lesz majd hozzá!
H.G.: Volt már krízis a gyakorlásban? Mi oldotta fel?
Sz.I.: Számtalan. Vannak napok – ha ritkán is -, amikor úgy érzem, idegen eszköz van a kezemben, és egy vágás, egy gyakorlat sem komfortos. Ezeket megtanultam egyszerűen elfogadni. Jön-megy. Nincs bennem ellenérzés ezzel kapcsolatban, nem frusztrál, nem keresem az okát. Ez is az Út része.
K.B.: Mit mondanál a 20 évvel ezelőtti önmagadnak (vagy egy most kezdőnek) tanácsként?
Sz.I.: Lassabban!
K.B: Mi a legnagyobb különbség, ha ki tudsz emelni ilyet, ahhoz képest, amikor elkezdted?
Sz.I.: Ma már tudom lassan is csinálni 😉
K.B: Mik voltak a legnagyobb nehézségek, legemlékezetesebb pillanatok?
Sz.I.: Lassan mozogni volt a legnehezebb. 😉
Sok emlékezetes pillanat volt, ezek leginkább az utazásainkhoz kapcsolódnak, ilyen volt pl. a sokat emlegetett lakóbuszos svájci utazás.
K.B.: Mennyit változott az évek alatt, az, amit a iaido-ról gondolsz?
Sz.I.: Alapvetően nem változott. Ez egy kiváló önismereti, én-romboló, társas kapcsolatépítő műhely!
******
Sz.I.: Mi tart az Úton?
H.G.: Oly könnyű kérdésnek tűnik, de nem tudom pontosan. Azt hiszem az ÚT tart ott engem már.
Már nem tudom másként elképzelni az életemet. Továbbra is rengeteg dolog van, amit szeretnék tökéletesíteni, jobban megismerni, feltárni. És ezek nem fogynak, inkább sokasodnak.
Sz.I.: Hogyan éled túl a magánéleti és egyesületi mélypontokat (a szó nélküli távozásokat..), válságokat?
H.G.: Érzékeny típus vagyok. Ismertek, tudjátok. Az egyesület stabilitása ha veszélybe kerül, az komoly belső vihar számomra minden esetben, sokszor aggodalom. Szeretném, ha fennmaradnánk és még ha kevesen vagyunk is, de a gyakorlásunk folytatódna.
Az elválások is megviselnek, hol kevésbé, hol jobban, de nem maradnak nyomtalanok. Ezért írtam sok-sok éve az “ott álltál az ajtóban” című írást. És vannak hiányok, amik nem múlnak el soha. Vannak, akik kilépnek a sorból és a helyük nem zárkózik fel, marad ott egy űr.
Szerencsére kevés belső feszültség cibálta a közösségünket, de mint minden emberekből álló csoportot, minket sem kerültek-, kerülnek el ezek a jelenségek. Sokszor nem tudom miként jobbíthatnék ezeken, vagy egyáltalán kell e, szükséges e hozzá nyúlnom. A konfliktus kezelés nehéz terep, sok nyitottságot kér minden résztvevőtől.
Sz.I.: Megfordult-e már a fejedben, hogy abbahagyod? (És ha igen, mi lenne a lehetséges folytatás?)
H.G.: Igen, sokszor gondoltam erre. Kétféle ok tűnt eddig fel ebben a témában.
Az egyik a csalódás témaköre. Mikor valami csalódás, vagy csalódások sora belső konfliktust okozott. Ma már tudom, ennek nem szabad hinni, a gyakorlás szeretete és az ÚTon járás vágya sokkal erősebb ezeknél, nem tudnak eltántorítani. Ez esetben tudom, hogy felülkerekedek.
A másik amikor a test, az egészség állapota okoz rémületet. Ez félelmetesebb ellenfél, mert nem tudom mindig, győzhetek e ellene. Volt, amikor hónapokig nem tudtam használni a könyökömet, vagy a térdemet és sokszor már azt hittem, nem is foghatok kardot többé. A térdem műtéséig nagyon sokat vívódtam, elkerülhetem, vagy sem. És miután megtörtént a műtét sok kétség között vártam, milyen szinten tudom újra használni. Emlékszem, megünnepeltem mikor a műtét után sok hónappal meg tudtam csinálni az első seiza-ból kezdett katá-t. Ezek nagy próbatételek voltak.
H.G.: Köszönöm a beszélgetést!
Sz.I.: Én köszönöm! Innen folytatjuk!